دسته‌بندی نشده

ایرباس گوی سبقت را از بوئینگ ربود


هواپیمای ایرباس A320 با بیش از ۱ میلیارد و ۷۷۰ میلیون دقیقه پرواز در سال ۲۰۱۹، سردمدار هواپیماهای فعال در حمل و نقل هوایی است. 

گزارش OAG حاکی از وقوع رویدادی جالب طی دهه‌ی اخیر است. در ابتدای این دهه، هواپیماهای بوئینگ اکثریت پروازها را در سرتاسر جهان از آن خود کرده بودند و بوئینگ ۷۳۷ موفق شد از نظر تعداد پروازهای برنامه‌ریزی‌شده و نیز از نظر زمان پرواز از هواپیمای ایرباس A320 پیشی بگیرد. مدل‌های دیگری نیز از همین شرکت هواپیماسازی توانسته بودند در میان ۱۰ هواپیمای برتر جای بگیرند.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما از ایرلاین‌های داخلی یا خارجی را دارید، می‌توانید از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو بلیط ارزان هواپیما به مقصد موردنظر خود را بیابید و از فروشنده‌های معتبر تهیه کنید. استفاده از کجارو باعث می‌شود تا نیازی نباشد برای پیدا کردن ارزان‌ترین پروازهای داخلی و خارجی، چندین سایت را جستجو کنید. در کجارو این امکان فراهم شده است که آخرین قیمت‌ها را از آژانس‌های معتبر و سرشناس یک‌جا مشاهده کنید.

نکته‌ی جالب‌توجه آن است که در پایان دهه، وضعیت به‌گونه‌ای دیگر رقم خورده است. مجموعه هواپیماهای A320 از بوئینگ ۷۵۷ جلو افتاده است و هواپیماهای بوئینگ ۷۵۷ و MD80 رقابت را در پروازهای برنامه‌ریزی‌شده باخته‌اند. هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ محبوب‌تر شده است و بوئینگ‌ها ۷۸۷ نیز زمان بیشتری را نسبت به ایرباس‌های A350 در حال پرواز سپری می‌کنند. با این حال، بوئینگ ۷۶۷ به‌تدریج در حال محو شدن از پهنه‌ی آسمان‌ها است.

هواپیماهای پهن‌پیکر بوئینگ (۷۷۷ و ۷۸۷) همچنان باقدرت به حضور خود در صنعت حمل‌ونقل هوایی ادامه می‌دهد. اما، تولیدات دیگر از این خانواده بسیار محدود شده است و هواپیماهای میان‌رده یا NMA دیگر تولید نمی‌شوند (به‌نظر می‌رسد هواپیمای ایرباس A321XLR توانسته است در این بخش عملکرد خوبی داشته باشد و سفارشات زیادی جذب خود کند). هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ نیز که زمانی اکثریت پروازها را به خود اختصاص داده بودند، رقابت با هواپیماهای باریک‌پیکر ایرباس را ادامه ندادند.

بوئینگ

در ادامه، ۱۰ هواپیمای برتر از لحاظ تعداد پروازهای انجام‌شده و برنامه‌ریزی‌شده در سال ۲۰۱۹ آمده است:

هواپیما تعداد پروازهای برنامه‌ریزی‌شده
هواپیماهای ایرباس A320 ۱۲٬۷۶۲٬۷۵۸
هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ ۱۰٬۴۷۸٬۶۵۹
امبرائر ۱۹۵/۱۷۰ ۲٬۶۰۹٬۳۶۱
بمباردیه CRJ ۲٬۱۹۶٬۲۱۷
ای‌تی‌آر ۷۲/۴۲ ۱٬۷۰۸٬۲۵۷
داش ۸ ۱٬۱۶۲٬۰۰۸
بوئینگ ۷۷۷ ۸۵۹٬۳۳۷
امبرائر ۱۴۵/۱۴۰/۱۳۵ ۸۴۰٬۳۴۷
ایرباس A330 ۸۲۳٬۶۳۸
سسنا ۷۸۸٬۷۶۱

آنچه در ادامه می‌آید، ۱۰ هواپیمای برتر از نظر تعداد دقایق پروازهای انجام‌شده هستند. آنچه در این جدول حائز اهمیت است، حضور هواپیماهای بزرگ‌تری است که فواصلی طولانی‌تر پرواز می‌کنند و در نتیجه، تعداد صعود و فرود کمتری دارند. به همین دلیل است که شاهد قرارگرفتن هواپیمای بزرگ ۷۷۷ در صدر فهرست هستید. هواپیماهای ۷۸۷ و ۷۶۷ نیز در اینجا حضور دارند، اما در جدول پیشین نیستند.

هواپیما مدت زمان پرواز (دقیقه)
هواپیماهای ایرباس A320 ۱،۷۷۲،۳۳۳،۶۲۴
هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ ۱،۵۰۷،۶۵۰،۹۶۸
بوئینگ ۷۷۷ ۳۶۵،۵۰۳،۰۱۶
امبرائر ۱۹۵/۱۷۰ ۲۸۱،۶۰۱،۳۴۰
ایرباس A330 ۲۶۲،۵۷۰،۳۵۸
بوئینگ ۷۸۷ ۲۳۶،۶۹۴،۹۰۳
بمباردیه CRJ ۲۱۲،۸۰۸،۵۶۰
ای‌تی‌آر ۷۲/۴۲ ۱۱۱،۸۰۹،۵۱۲
بوئینگ ۷۵۷ ۸۹،۴۹۵،۷۱۲
ایرباس A350 ۸۵،۳۴۱،۵۳۶

برای اطلاع از سایر اخبار مربوط به هواپیماها و ایرلاین‌ها، به سایر مقالات کجارو در زمینه‌ی پرواز مراجعه کنید. Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن