دسته‌بندی نشده

دریاچه ارومیه میزبان آرتمیا – کجارو


بعد از سه دهه بحران محیط زیستی در دریاچه ارومیه، آرتمیا که با خطر انقراض دست و پنجه نرم می‌کرد، اکنون به قلمرو حیات خود بازمی‌گردد.

مقاله‌ی مرتبط:

آرتمیا، سخت پوست ریز و قرمزی است که ارزش اقتصادی بالای آن باعث شده موجودی ارزشمند به شمار بیاید. زیستگاه اصلی این سخت پوست در ایران، دریاچه ارومیه بوده که این روزها با افزایش سطح آب دریاچه، آرتمیا هم به قلمرو اصلی خود بازگشته است.

طبق نظر کارشناسان، قیمت هر کیلوگرم آرتمیا در بازارهای جهانی حدود ۸۰ تا ۱۳۰ دلار است که با توجه به نیاز و تامین ۲۶۰ تنی کشور تا پایان برنامه ششم توسعه آرتمیا ازطریق واردات، ضرورت احیای آن دوچندان می‌شود.

درحال حاضر پرورش آرتمیا در آب‌های غیرمتعارف، استخرهای پلاستیکی و منابع آبی دیگر در دست اجرا است؛ اما بزرگ‌ترین منبع این گونه‌ی باارزش، دریاچه ارومیه است که با بهبود شرایط آن، زمینه افزایش تعداد این سخت پوست و تولید آن در کشور فراهم شده است.

این روزها در کنار افزایش بارندگی‌ها و احیای دریاچه ارومیه، خبر زنده شدن تنها موجود ارزشمند این تالاب، امید و نشاط را در بین مردم ارومیه و حتی کشور افزایش داده است.

خوشبختانه خطر انقراض آرتمیا از بین رفته است و شرایط بقا و تداوم آن در دریاچه ارومیه فراهم است؛ اما برای اقتصادی شدن و تولید به همراه تامین نیاز کشور، فاصله زیادی وجود دارد و لازم است برنامه‌ریزی دقیقی در این مورد صورت گیرد.Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن