دسته‌بندی نشده

موزه‌های خوزستان، سرزمین ایستادگی و مقاومت


موزه‌های خوزستان از دیدنی‌های این استان جنوبی کشور است که در سفرتان به این خطه می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

مقاله‌های مرتبط:

استان خوزستان موزه‌های متنوع و مختلفی دارد. در این استان اگر به حوزه‌ی صنعت نفت علاقه دارید می‌توانید به موزه‌های نفت آبادان، برای دیدن تمدن و فرهنگ این منطقه از ایران به موزه‌های باستان‌شناسی از جمله شوش سر بزنید. کجارو قصد دارد در این موزه‌گردی شما را با موزه‌های این بخش از کشورمان آشنا کند. با ما همراه باشید.

موزه علم و طبیعت دانشگاه اهواز

موزه علم و طبیعت دانشگاه شهید چمران اهواز

منبع عکس:museum.scu.ac.ir

موزه علم و طبیعت اهواز زیر نظر دانشگاه شهید چمران این شهر اداره می‌شود و یکی از بهترین موزه‌های دانشگاهی ایران در این زمینه است. این موزه از بخش‌های علم و طبیعت در دو طبقه تشکیل شده است. بخش علم شامل: علوم پزشکی، فیزیک مدرن، فیزیک کلاسیک، کارگاه صنعتی و بخش طبیعت و حیات‌وحش شامل: انواع پرندگان، پستانداران، دوزیستان، خزندگان است.

بازدید از موزه

برای بازدید به اول بلوار گلستان، دانشگاه شهید چمران ، ضلع غربی، طبقه همکف کتابخانه‌ی مرکزی بروید. این موزه از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۱۴:۳۰ بعدازظهر از شنبه تا چهارشنبه برای علاقه‌مندان باز است. از ۲۸ اسفند تا ۱۴ فروردین‌ و ۲۸ تیر تا ۷ شهریورماه این مکان تعطیل است.

موزه تاريخ طبيعی اهواز

موزه تاریخ طبیعی اهواز

منبع عکس:khouzestan.doe.ir

این موزه از بخش‌های: مهره‌داران، جانورشناسی، بی‌مهرگان، گياهان، سنگ و كانی، اسكلت و جمجمه تشکیل شده است. در این موزه دیوارما و غرفه‌هایی نیز برای آشنایی بازدیدکنندگان با اکوسیستم‌های طبیعی خوزستان وجود دارد.

بازدید از موزه

موزه‌ی تاریخ طبیعی اهواز در بلوار گلستان، خيابان مسجد نور، مركز تحقيقات زيست‌محيطی استان خوزستان واقع است. علاقه‌مندان می‌توانند با هماهنگی قبلی همه روزه به‌غیر از ايام تعطيل و پنجشنبه‌ها از ساعت ۹ تا ۱۱ صبح برای عموم باز است. بهای بازدید از این موزه رایگان است. برای اطلاعات بیش‌تر می‌توانید با شماره‌ی: ۳۳۳۳۶۰۹۰-۰۶۱ تماس بگیرید.

موزه زن و دفاع مقدس اهواز

در اهواز برای آشنا شدن با نقش زنان در دوران جنگ به موزه‌ی زن و دفاع مقدس که در مجموعه‌ی بهشت هویزه‌‌ی این شهر قرار دارد بروید. مکان این موزه در زمان جنگ چایخانه‌ای قدیمی بوده که زنان کارهای پشتیبانی را انجام می‌دادند.

آدر س موزه

این موزه در بلوار ساحلی و در مجوعه‌ی فرهنگی-هنری بهشت هویزه قرار دارد.

موزه تاريخ طبيعی آبادان

بخش‌های جانورشناسی، مهره‌داران، بی‌مهرگان، گياهان، بخش سنگ وكانی، بخش‌های اسكلت و جمجمه قسمت‌های مختلف این موزه را تشکیل می‌دهد.

بازدید از موزه

این موزه در جاده‌ی قفاص، رو‌به‌روی روستای سادات، مركز بازديد كنندگان موزه حيات وحش قرار دارد. برای بازدید از موزه با هماهنگی می توانید همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ و بعد از ظهرها از ساعت ۱۶ الی ۲۰ از موزه مراجعه کنید.

موزه آبادان

موزه آبادان

قدیمی‌ترین موزه استان خوزستان را در شهر‌ آبادان باید دید. موزه‌ی آبادان را یکی از ایران دوستان و علاقه‌مندان فرهنگ و هنر ایرانی به نام علی هانیبال با الهام از مقبره دانیال نبی پایه‌گذاری کرده است. اشیای به نمایش گذاشته شده در این موزه شامل: مردم‌شناسی، اشیای به‌دست‌آمده از کاوش‌های باستان‌شناسی، آثار هنری هنرمندان و… است.

بازدید از موزه

این موزه در محله بوارده شمالی و ضلع جنوب غربی دانشکده نفت آبادان منتظر بازدید شما در سفرتان به خوزستان است.

در شهر آبادان به احمدآباد، لین ۱۵، مراجعه کنید. این موزه در روزهای ۱۴ خرداد، ۲۱ رمضان، ۲۵ شوال، ۹ و ۱۰ محرم و ۲۸ صفر تعطیل است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌ی ۴۴۴۱۳۱۴-۰۶۱ تماس بگیرید.

مسجد رنگونی‌ها، موزه خط و کتابت آبادان

مسجد رنگونی ها آبادان

رنگونی یا زنگونی مسجدی زیبا با سبک هندی است که یادگار مهاجران مسلمان هندی، پاکستانی و اهل برمه است که در زمان ساخت پالایشگاه آبادان به این شهر آمدند. معماران این مسجد هندی بودند بنابراین مسجدی که ساختند نمایانگر سبک معماری آن‌ها است و به یکی از دیدنی‌های آبادان تبدیل شده است. نسخ خطی قرآن از دوران قاجار و پهلوی، اسناد مربوط به معاملات، اسناد مالی و تجاری، سفته‌ها و… در این موزه نگهداری می‌شود.

آدرس موزه

این مسجد ابتدای خیابان پزشک، رو‌به‌روی انبار پخش دارو شرکت نفت و در کنار رود اروند واقع شده است.

موزه‌های نفت آبادان

نام جنوب کشور و شهرهایی چون آبادان و مسجد سلیمان با نفت پیوند خورده است. نمی‌شود به این خطه از کشور سفر کرد و از گنجینه‌های نفتی شهرهای جنوبی ایران دیدن نکرد. در برنامه‎ی سفر خود بازید از این موزه‌های نفتی را قرار دهید.

موزه بنزین خانه آبادان

موزه بنزین خانه آبادان

منبع عکس:petromuseum.ir

در سفر به خطه نفت خیز خوزستان حتماً باید از موزه‌های نفت آن نیز دیدن کرد. در شهر آبادان چندین موزه در این زمینه وجود دارد. موزه‌ی بنزین خانه در ساختمان پمپ بنزین قدیمی این شهر برپا شده است. این ساختمان در مرکز شهر قرار دارد در سال ۱۳۰۶ ساخته شد. این موزه شامل یک ساختمان اصلی که جایگاه سوخت قدیم بود و دو ساختمان دیگر است و در آن می‌توان وسایل مرتبط با نفت را دید. انواع چراغ لامپا، گردسوز، فانوس، دستگاه خوراک‌پزی، اجاق فتيله‌ای، چراغ تلمبه‌ای نفتی(پريموس)، مخازن نفت، تانکرهای قدیمی حمل سوخت، آگهی‌ها و تبليغات نفتی روزنامه‌، کالابرگ‌های سوخت در زمان جنگ و… در معرض نمایش قرار دارد.

بازدید از موزه

موزه بنزین در مرکز شهر و در مقابل شورای شهر قرار دارد.

‎ موزه کارآموزان، از آموزش تا موزه

موزه کارآموزان آبادان

منبع عکس:petromuseum.ir

کارآموزان مکان آموزشی کارگران پالایشگاه نفت آبادان بود که در آن مهارت‌های لازم مانند برق، مكانيک و فرایند پالایش به کارگران و نیروها آموزش داده می‌شد. بعد از انقلاب فعالیت این آموزشگاه دوباره از سرگرفت اما با آغاز جنگ متوقف شد. بعد از جنگ، این مرکز آموزشی به‌عنوان نماد شهر آبادان در نظر گرفته شد و فعالیت آن تا مدت کمی ادامه داشت. در نهایت این مکان در سال ۱۳۹۲ به یکی از موزه‌های صنعت نفت تبدیل شد.

اتاق‌های پنج‌گانه، محوطه و كارگاه‌های مختلف مثل فلزکاری، تراشکاری، نجاری بخش‌های مختلف این موزه را تشکیل می‌دهند. در این موزه کارگاه‌ها، ابزار و سایل حرفه‌های صنعتی، اسناد و مدارک صنعت نفت، عکس‌های کارآموزان در طی دوره‌های مختلف و سایر اشیا نمایش داده شده است.

موزه هنرهای معاصر آبادان

موزه هنرهای معاصر آبادان

موزه‌ی هنرهای آبادان شامل سه گالری، آمفی تئاتر و مرکز فروش کتاب‌های تخصصی است که زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد آبادان اداره می‌شود.

موزه جنگ خرمشهر

موزه جنگ خرمشهر

منبع عکس:parstoday.com

موزه‌ی دفاع مقدس و جنگ خرمشهر هشت سال جنگ را در شش تالار: قبل از شروع جنگ، حماسه‌ی ۴۵ روزه‌ی مردم خرمشهر، اشغال، آزادسازی، بازگشت مردم خرمشهر و تالار خرمشهر امروز روایت می‌کند. موزه‌ی جنگ در ساختمان شرکت نفت سابق این شهر واقع است. در این موزه لوازم شخصی شهیدان، ادوات جنگی و نظامی، عکس‌ها و آرامگاه شهیدان در معرض نمایش است. از دیگر دیدنی‌های این مکان ماشین‌های ایستاده در خاک است که عراقی‌های به این صورت درآوردند و جمله‌ی «آمده‌ایم که بمانیم» که بعثی‌ها روی دیوار ساختما‌های این مکان نوشته‌اند.

بازدید از موزه

موزه‌ی جنگ در خیابان امام خمینی خرمشهر قرار دارد.

موزه راه‌آهن اندیمشک

موزه راه‌آهن اندیمشک

در این موزه که فاز اول آن به بهره‌برداری رسیده است. آثاری از روزهای ساخت راه‌آهن مانند تصاویر و کلیه سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مرتبط به نمایش درآمده است.

موزه پزشکی رامهرمز

موزه‌ی پزشکی رامهرمز در خانه‌ی پدری دکتر عبدالکریم کلانتر هرمزی از پزشکان معروف این شهر واقع است. در این موزه وسایل و ابزار قدیمی کار پزشکی به نمایش گذاشته شده است.

حمام کرناسیون، موزه مردم‌شناسی دزفول

حمام کرناسیون

آداب و رسوم و فرهنگ مردمان دزفول را در حمام تاریخی این شهر و در موزه‌ی کرناسیون ‌می‌توان دید. بنایی قاجاری که از سال ۱۳۸۵ به مکانی برای آشنایی گردشگران و مسافران با فرهنگ بومی دزفول به موزه‌ی مردم‌شناسی تبدیل شده است.

بازدید از موزه

حمام تاریخی دزفول در خیابان ساحلی، انتهای خیابان، رو‌به‌روی قصر روناش واقع است. این موزه در روزهای ۱۴ خرداد، ۲۱ رمضان، ۲۵ شوال، ۹ و ۱۰ محرم و ۲۸ صفر تعطیل است. برای اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۴۲۲۶۱۳۱۱ و ۴۲۲۶۰۰۴۲-۰۶۱ تماس بگیرید.

موزه آب دزفول

آساب های آبی دزفول

برای تماشای موزه‌ی آب دزفول به محل آسیاب‌های باستانی و آبی این شهر در کنار رود دز بروید. این اثر تاریخی که یادگاری از دوران ساسانیان است در طی دوره‌های مختلف مرمت و بازسازی شده است و در سه قسمت رودخانه دز قرار دارند.

آدرس موزه

آسیاب‌های دزفول در منطقه یک، بلوار ساحلی، زیر پل جدید قرار دارند.

موزه شوش

موزه شوش

موزه شوش گنجینه‌ی باارزشی از دنیای باستان محوطه‌های شوش، چغازنبیل، بردنشانده و سایر مکان‌های باستانی است. اگر در سفر به این شهر دوست دارید شوش را در دل تاریخ ببینید از این مکان دیدن کنید.

آدرس موزه

موزه‌ی شوش در خیابان امام، ميدان الزهرا واقع است.

موزه چغازنبیل و هفت‌ تپه

موزه هفت تپه

بعد از بازدید از زیگوارت چغازنبیل و هفت تپه در شوش از موزه‌ی باستان‌شناسی این مکان‌های باستانی نیز دیدن کنید. این موزه را عزت الله نگهبان؛ پدر باستان‌شناسی ایران در زمان کاوش‌های هفت تپه در دهه‌ی ۵۰ خورشیدی بنا کرد. با ‎بازدید از موزه‌ هفت تپه می توانید سفری چند ساعته در زمان، از دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی این منطقه داشته باشید.

آدرس موزه

هفت تپه در جنب کوی عيلام قرار دارد.

کافه تارمه شوشتر؛ اولین کافه موزه خوزستان

کافه  موزه تارمه شوشتر

بعد از گشت‌وگذار در شهر سازه‌های آبی و دیدن زیبایی‌های شوشتر، بد نیست به کافه تارمه این شهر هم سری بزنید. در این کافه در کنار صرف یک فنجان چای می‌توانید اشیای قدیمی مختلفی ببینید. کافه تارمه شهر شوشتر با اسم عمو عباس پیوند دارد. فردی که به خاطر علاقه به فرهنگ و گذشته، عمر خود را صرف جمع‌آوری اشیای قدیمی در شوشتر کرد. فرزندان عمو عباس این اشیای باارزش را زینت‌بخش کافه کرده‌اند و آن‌ها را در معرض دید مشتریان قرار داده‌اند. سرای افضل شهر شوشتر مکان کافه موزه‌ی تارمه است.

آدرس موزه

برای دیدن این کافه موزه به کاروانسرای افضل بروید.

رستوران موزه مستوفی یا موزه مردم شناسی شوشتر

خانه مستوفی شوشتر

بعد از گشت‌وگذار در شهر شوشتر پیشنهاد می‌دهیم ناهار را در یکی از رستوران‌های سنتی این شهر به نام رستوران مستوفی میل کنید. اما نکته جالب در مورد این مکان این است که در کنار صرف غذا شما می‌توانید از گذشته‌ی تاریخی شهر شوشتر هم دیدن کنید. مستوفی تنها یک رستوران نیست بلکه موزه‌ای هم در یک خانه تاریخی و با قدمت دوران قاجار است. این موزه رستوران همچنین از طرف سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی یونسکو به‌عنوان پایگاه اطلاع‌رسانی میراث‌فرهنگی شوشتر انتخاب شده است.

آدرس موزه

میدان باطنی شوشتر، کنار پل تاریخی شادروان مکان این رستوران موزه است.

موزه سنگ و مردم‌شناسی شوشتر

موزه سنگ و مردم‌شناسی شوشتر

کتیبه‌ها، سنگ نبشته‌ها، سنگ‌های قبور، اشیای مردم‌شناسی که با تلاش یکی از مجموعه‌داران و دوستداران میراث‌فرهنگی شوشتر جمع‌آوری شده زینت‌بخش گنجینه‌ی مردم‌شناسی و باستان‌شناسی شوشتر است.

آدرس موزه

این موزه در محل قلعه تاریخی سلاسل قرار دارد.

موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی مسجدسلیمان

موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی مسجد سلیمان

منبع عکس:tasnimnews.com

موزه‌ی مردم‌شناسی مسجدسلیمان مکانی است که علاوه بر دیدن اشیای باستانی می‌توان با گیاهان دارویی این منطقه و خواص درمانی آن‌ها آشنا شد. این موزه شامل بخش‌های باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، گیاهان دارویی و زاگرس است.

بازدید از موزه

برای بازدید از این موزه در مسجدسلیمان به چهارراه بهداری، رو‌به‌روی مرکز بهداشت مراجعه کنید. این محوطه در نزدیکی تپه باستانی کلگه زرین قرار دارد. ساعت بازدید در بهار و تابستان از ۹ صبح الی ۱۹ و در ماه‌های پاییز و زمستان ۸ الی ۱۷ است. این موزه در روزهای ۱۴ خرداد، ۲۱ رمضان، ۲۵ شوال، ۹ و ۱۰ محرم و ۲۸ صفر تعطیل است.

موزه‌های نفت مسجدسلیمان

شهر نفت خیز مسجد سلیمان خاستگاه صنعت نفت ایران محسوب می‌شود و اولین چاه نفت خاورمیانه در این شهر کشف شد. برای علاقه‌مندان به این حوزه صنعتی پیشنهاد می‌دهیم در سفر خود به جنوب کشور و شهر مسجد سلیمان از این موزه‌ها نیز دیدن کنند.

موزه چاه شماره یک

موزه چاه شماره یک-مسجدسلیمان

منبع عکس:petromuseum.ir

چاه شماره یک اولین چاه نفتی خاورمیانه است که در بهمن‌ماه ۱۲۸۶ خورشیدی حفاری شد. مکان چاه شماره یک در فهرست ملی آثار تاریخی ثبت شده است. در این موزه دیگ تولید بخار، محرک رفت و برگشت با نیروی بخار جهت تولید نفت خام، تلمبه رفت و برگشت با نیروی بخار، لوله‌های تأسیسات، کابل‌های مته حفاری چاه، ماسوره‌های چرخان در معرض نمایش است.

آدرس موزه

برای بازدید از این موزه به خیابان نفت دو، جنب شهرداری و شورای شهر مسجد سلیمان بروید.

موزه كارخانه برق تمبی

کارخانه برق تمبی مسجدسلیمان

منبع عکس:petromuseum.ir

کارخانه برق تمبی در دهه‌ی ۳۰ خورشیدی برای تأمین انرژی و برق مورد نیاز انتقال نفت به خلیج فارس احداث شد. در حال حاضر این کارخانه به‌عنوان موزه‌ای برای نشان دادن فناوری و دانش روز انتقال نفت از مسجدسلیمان، روند تولید برق، پمپ نفت و… فعالیت دارد. در این مکان ساختمان قدیمی نیروگاه، ژنراتورهای برق قدیمی، پست‌های برق، توربین‌های گازی، پست گاز، بویلرهای تولید بخار، دکل‌های انتقال برق، اتاق کنترل نیروگاه، اشیای قدیمی موجود، اشیای تلمبه خانه نفت به آبادان و تلمبه خانه آب و… به نمایش گذاشته شده است.

آدرس موزه

نیروگاه برق تمبی در جنوب مسجدسلیمان و در کنار روستای تمبی و رودخانه تمبی قرار دارد.

موزه و نمایشگاه سد کارون ۳؛ بلندترین سد کشور

سدکارون ۳

منبع عکس:fa.wikipedia.org

موزه و نمایشگاه دائمی سد کارون۳ یکی از دیدنی‌های استان خوزستان است. این سد بتونی دو قوسی بلندترین سد کشور محسوب می‌شود و بزرگ‌ترین نیروگاه جای گرفته در کوه را دارد. در کنار تماشای زیبایی‌های این منطقه، با بازدید از نمایشگاه سد از اسناد و روند  ساخت این مکان، ماکت‌های کارون و حوضه‌ی آبریز، نیروگاه، ماکت ساخته شده در کوه‌سدهای دیگر دیدن کنید.

بازدید از موزه

کارون ۳ در ۲۸ کیلومتری شهرستان ایذه در شمال ‌شرق استان خوزستان بر سر راه اهواز، شهرکرد در دل سلسله جبال زاگرس قرار دارد. برای دیدن این سد می‌توانید مسیر شهرکرد و چهارمحال بختیاری را انتخاب کنید و هم می‌توانید از جاده اهواز به شهرکرد به کارون ۳ بروید.

موزه باستان‌شناسی گتوند

در شهر گتوند خوزستان برای موزه‌گردی از موزه‌ی باستان‌شناسی این شهر بازدید کنید. در این موزه اشیایی که از عملیات اجرایی سد و نیروگاه گتوند علیا به‌دست آمده است نگهداری می‌شود.

آدرس موزه

سايت اداری آب نيرو در سد گتوند عليا واقع است.

موزه‌ی دفاع مقدس گتوند

موزه‌ی دفاع مقدس شهر گتوند با کمک مردم و رزمندگان برپا شده است.

بازدید از موزه

این موزه همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر برای بازدید عموم باز است.

سایر موزه‌ها

در استان خوزستان موزه‌های دیگری نیز هست که در حال آماده‌سازی، گشایش و مرمت هستند. در سفرهای بعدی به این استان می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. باغ موزه دفاع مقدس آبادان، موزه‌های نفت آبادان مانند: موزه پالايشگاه بی بيان، پارک موزه اسكله … از جمله این موزه‌ها هستند.Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن